![]() |
ĮVADAS
Nematodai - tai svarbi grupė organizmų, pagal paplitimą gamtoje užimanti pirmą vietą tarp visų dirvos daugialąsčių organizmų. Jie gyvena ir atšiaurioje Antarktidoje, ir karštose versmėse trykštančiose iš žemės gelmių. Jų dirvoje be galo daug. Viename kvadratiniame metre dirvos aptinkama iki 1 milijono individų. Nematodai minta dirvoje esančiomis organinėmis dalelėmis, bakterijomis, bei vieni kitais. Tarp jų yra ir parazituojančių augalus, virusinių, bakterinių, grybinių ligų vektorių.
Be abejo, ankstyvosios primityvios žemdirbystės laikotarpiu augalų parazitai sukeldavo baisius reiškinius - nederlių ir badą. Neretai grupės žmonių, o kartais ir visos tautos turėdavo persikelti į naujas vietoves. Manoma, kad majų tauta VII a.pr.m.e persikėlė iš Gvatemalos į Jukataną dėl šios priežasties. Dabar randami pavojingiausi pasaulyje nematodai yra kilę iš Pietų Amerikos kontinento (Globodera rostochiensis, Nacobbus aberrans, Xiphinema americanum, Meloidogyne chitwoodi).
Senajame Pasaulyje - antikiniais laikais, taip pat ir viduramžiais nederliai ir badas buvo dažni reiškiniai. Tikslios derliaus žūties priežastys nebuvo žinomos, žemdirbiai tai įvardindavo, dirvos "nualinimu". Dar pirmaisiais mūsų eros šimtmečiais Kinijos žemdirbiai taikė sėjomainą, nes buvo pastebėję, kad tokie patys augalai ilgai kultivuojami tuose pačiuose plotuose blogai auga, labiau nukenčia nuo ligų ir kenkėjų. Sėjomainos kaita, empiriškai nusistovėjusi įvairiose šalyse per šimtmečius, ir reguliavo nematodų paplitimą dirvoje.
XX amžiaus pradžioje iš Šiaurės Amerikos kontinento pušų stiebinis nematodas su užkrėsta mediena pateko į Japoniją ir išplito po visą Aziją. Jo žala Japonijoje 1940 metais sudarė - 1 mln. m3 medienos, 1970 metais - 2 mln. m3. Kinijoje 1982 metų duomeninis žuvo 2 mln. spygliuočių medžių, apie 20 000 ha miško serga. Europos miškuose pušinio stiebinio nematodo nebuvo iki 1999 metų. Dabar pranešama, kad jis aptiktas jau Portugalijoje.
Gamtos veiksniai, įvairūs kenkėjai ir ligos labai svarbūs ne tik augalininkystėje, bet ir skatina tam tikrų mokslo šakų plėtotę. Technologijos žemės ūkyje kinta, bet nematodų poveikis išlieka. Daugeliu atvejų, tai teigiamas ir labai reikalingas sinergetinis ryšis (saprobiontiniai nematodai). Bet pasitaiko, kad sąmoningai ir nemokšiškai žmogaus paveiktos ekosistemos - agrocenozės virsta ir augalų parazitinių nematodų dauginimosi ir plitimo terpe. Tokios veiklos pasekmės, - tai nederliai, ekonominiai nuostoliai, prasta produkcijos kokybė. Šiais laikais labai aktuali šį grupė nematodų, ypač plėtojant tarptautinę prekybą. Valstybės taiko karantinines priemones produkcijai. Lietuvoje patvirtinti karantininiai sąrašai, kuriuose įrašyti nematodai. Jie aptinkami visame pasaulyje įvairiose ekosistemose, ir vaidmuo labai skirtingas. Vienose pasaulio šalyse natūralioje aplinkoje nepavojingi patotipai kitose šalyse tampa labai pavojingais kenkėjais. Tokie virsmai pasauliniu mastu dar nenagrinėti, ir dėl didelės apimties, ir didelio specialistų rato. Tai tik dar kartą parodo, šiuo atveju nematologijos perspektyvą ir šios srities specialistų reikalingumą.
Nematologija - jauna mokslo šaka. Daugelis nematodų ir jų ryšiai su kitais organizmais neseniai apibūdinti. Visame pasaulyje šiuo metu susidomėjimas nematologija didėja, revizuojama ir tikslinama taksonomija, nustatomos agresyvesnės ir labiau prisitaikiusios parazituoti atsparias augalų veisles rasės. Bakterinių ir virusinių ligų sinergetinis ryšis tiriamas didžiausiuose pasaulio mokslo centruose. Šiuolaikiniais metodais nustatyta, kad nematodų genai yra panašūs į žmogaus.
Lietuvoje taip pat sparčiai diegiamos naujos technologijos, todėl žinios apie nematodus būtinos agronomams, parazitologams, miškininkams, ekonomistams ir kitų sričių specialistams.
Šios knygos tikslas - supažindinti su nematodų biologija, morfologija ir taksonomija. Tame plačiame ekologinių grupių rate - daugiausiai vietos skirta augalų parazitiniams nematodams. Šiuolaikinė žemdirbystė negali egzistuoti be progresyvių mokslo šakų, pavyzdžiui genetikos, chemijos, matematikos, nematologijos.
Gaila, bet Lietuvos aukštosiose mokyklose nepakankamai pateikiami naujausi nematologijos laimėjimai. Lietuvių kalba literatūros beveik nėra. Ši knyga originali. Pateikti raktai, lentelės, nematodų morfologija ir anatomija. Ji padės pamatus specialistams, kurių ratas turėtų gerokai išsiplėsti ateityje dėl darbų aktualumo.
Autoriaus patirtis - 15 metų. Dirbta su įvairiais nematodais, stažuotasi Baltarusijoje, Estijoje, konsultuotasi su Šveicarijos, Olandijos nematologais. Tikiuosi, ši knyga padės ir kitiems specialistams žengti į nuostabų ir labai sudėtingą nematologijos pasaulį.
Viliuosi, kad tolesnė nematologijos raida priklausys ir nuo tų žmonių, kurie ir Lietuvoje susidomės nematodais ir pradės darbuotis šioje mokslo srityje.
|